Agressie en onveiligheid
Instructie en training
-
Norm
-
Professioneel omgaan met ongewenst gedrag kan voorkomen dat een situatie uit de hand loopt. Ernstige incidenten kunnen zodoende worden voorkomen. Zorg dus voor training en/of scholing van leidinggevenden en werknemers.
-
Minimumeisen
-
- Alle werknemers zijn geïnformeerd over zero-tolerance beleid van de school inzake agressie tegen personeel.
- Alle werknemers zijn geïnformeerd over schoolveiligheidsbeleid inzake agressie, geweld, pesten, discriminatie, seksuele intimidatie en homo-intimidatie.
- Alle werknemers zijn geïnstrueerd over taken en verantwoordelijkheden die zij in dat verband hebben en wat van hen verwacht wordt bij onveiligheidincidenten.
- Alle werknemers zijn zodanig getraind dat zij die verwachtingen kunnen waarmaken en de verantwoordelijkheid te kunnen dragen in geval van een onveiligheidincident.
Werknemers zijn in ieder geval getraind in:
- agressie hanteren en inzetten van de-escalatietechnieken;
- assistentieverlening aan collega's;
- alarmering (hoe en op welk moment alarm te slaan).
- Alle ouders en leerlingen zijn geïnformeerd over het schoolveiligheidsbeleid inzake agressie, geweld, pesten, discriminatie, seksuele intimidatie en homo-intimidatie.
-
Bron
-
Arbowet artikel 3 lid 2, Arbowet artikel 8, Arbobesluit artikel 2.15
-
In de RI&E
-
Zie Arboscan-VO, vraag 18.1
-
Wensen
-
De instructie en training moeten periodiek herhaald worden. Er is geen verplichte vorm of herhalingsfrequentie, maar is afhankelijk van de noodzaak en behoefte.
Licht werknemers periodiek voor over:
- de gevolgen die incidenten van agressie, geweld, pesten, discriminatie en seksuele intimidatie voor de werknemers kunnen hebben;
- de maatregelen die de school getroffen heeft in de strijd tegen agressie, geweld, pesten, discriminatie en seksuele intimidatie;
- wie verantwoordelijk is/zijn voor melding van incidenten, nemen van maatregelen;
- wie de vertrouwenspersoon (voor werknemers) is;
- het schoolbeleid ten aanzien van aangifte of melding doen;
- hoe schadeverhaal te doen;
- welke nazorgmogelijkheden er zijn binnen en buiten school.
Instrueer werknemers periodiek over:
- correcte bejegening van leerlingen en ouders;
- het voeren van een slecht nieuws gesprek met ouders en leerlingen;
- hoe de medewerker moet omgaan met een geval van agressie, geweld, pesten, discriminatie, seksuele intimidatie of homo-intimidatie;
- hoe te handelen bij en na een incident;
- bij wie incidenten gemeld moeten worden;
- wat te doen als agressie of geweld niet meer te beheersen is;
- voorzorgsmaatregelen in te zetten;
- hoe bij te dragen aan veiligheid in de gang, de kantine/aula, op het schoolplein.
Werknemers worden zo vaak als nodig getraind in:
- werking van het agressiemechanisme;
- omgaan met instrumentele agressie en grensoverschrijdend gedrag door grenzen te stellen;
- kennis van eigen primaire reacties (vluchten/vechten/vriezen);
- emotionele zelfcontrole en beheersing;
- omgaan met frustratieagressie door te de-escaleren, feedback te geven en feedback te ontvangen;
- collegiale ondersteuning geven.
-
Tips
-
- Faciliteer jaarlijks een agressiereductiecursus voor (nieuwe) werknemers. Raadpleeg hiervoor de inkoopwijzer trainingen omgaan met agressie en geweld voor het voortgezet onderwijs.
- Neem 'hanteren van ongewenste omgangsvormen' op in het begeleidingsprogramma van nieuwe werknemers.
- Licht werknemers voor over het schoolveiligheidsbeleid op de eerste personeelsvergadering van het schooljaar.
- Informeer werknemers middels de nieuwsbrief/folder/het personeelsblad over wat de school praktisch doet op het gebied van voorkomen en beheersen van agressie, geweld, pesten, discriminatie, seksuele intimidatie en homo-intimidatie.
- Verstrek werknemers een gelamineerd A5 met daarop hoe te handelen bij onveiligheidsincidenten, met de namen en telefoonnummers van bedrijfshulpverleners, vertrouwenspersoon en hulpdiensten.
-
Bijbehorende schoolvoorbeeld(en)
-
-
Laatst gewijzigd
-
26-05-2010
Uw opmerkingen en/of suggesties zijn naar de redactie verstuurd.
Ok