Arbobeleid
Arbowebsite brengt informatie snel en gemakkelijk naar de medewerkers
- In het kort
De dienst P&O van ROC West-Brabant heeft een (interne) website ontwikkeld die zich speciaal richt op arbo-gerelateerde zaken binnen de school. De website bestaat uit een ROC-gedeelte waarop algemene informatie over arbo-zaken te lezen is. Tevens heeft iedere school die tot het ROC West-Brabant behoort een eigen gedeelte op de site waarop locatiegebonden en schoolspecifieke arboinformatie te lezen is.
- Beschrijving schoolvoorbeeld
ROC West-Brabant bestaat uit acht mbo-colleges en elf vmbo-scholen. De dienst P&O heeft in 2006 'Goed voor Elkaar' geïntroduceerd binnen het ROC. 'Goed voor Elkaar' is een project dat alle aspecten omvat over gezondheid, veiligheid en welzijn. Binnen dit project is er een website opgezet die eveneens de naam 'Goed voor Elkaar' draagt. Het doel van de site is aandacht te vragen voor arbo op de werkvloer. Tevens worden de colleges en scholen vanuit de dienst P&O gefaciliteerd en ondersteund bij hun taken op het gebied van arbo. De keuze voor een arbowebsite is gemaakt omdat het een prima middel is om informatie actueel te houden en op een snelle manier naar de medewerkers te 'brengen'.
Binnen de scholen zijn arbocommissies ingericht die allerlei locatiespecifieke arbozaken aanpakken. Het inrichten van commissies dicht bij de werkvloer is een bewuste keuze. Arbo moet leven op de werkvloer. De commissies kunnen de arboinformatie van de school kwijt op de eigen site. Tevens biedt de site ruimte om informele arbogerelateerde informatie te publiceren.
Op ROC-niveau is de dienst P&O verantwoordelijk voor beleidsontwikkeling en informatievoorziening met betrekking tot bijvoorbeeld veiligheid en werkplekinrichting. Verder voorziet de dienst P&O in scholing van bijvoorbeeld vertrouwenspersonen en voert ze contractonderhandelingen met de arbodienst. Publicaties over beleid, maar ook informatie en gegevens over de arbodienst zijn terug te vinden op de site. Ook is er op ROC-niveau een arbonetwerk. Dit arbonetwerk bestaat uit leden van de arbocommissies van de verschillende colleges en scholen en komt enkele keren per jaar bij elkaar om informatie uit te wisselen. Op de site is er een forum ingericht waarop men gedurende het jaar informatie met elkaar kan uitwisselen.
- Effect op arbo
De website stimuleert medewerkers om bewust na te denken over arbo-zaken en ervaringen op dit gebied te delen op het interactieve forum. Alle medewerkers hebben toegang tot arboinformatie specifiek voor hun school.
- Winst
De website draagt bij aan de herkenbaarheid van 'Goed voor Elkaar' en vervult een interne loketfunctie voor alle informatie op het gebied van arbo. Informatie op de site is actueel en 24 uur per dag te raadplegen. Het forum op de site maakt het voor medewerkers en scholen mogelijk om kennis te delen en goede ervaringen met elkaar uit te wisselen.
- Plus- en minpunten
+ De informatie die ROC West-Brabant belangrijk vindt, kan via de website op een snelle, eenvoudige manier uitgewisseld worden. De site kent een attenderingsservice die ervoor zorgt dat medewerkers desgewenst een e-mail ontvangen op het moment dat er nieuwe informatie is toegevoegd.
+ De site is 24 uur per dag te raadplegen via elke computer met internetverbinding.
+ De website is gemakkelijk toegankelijk. Als een medewerker is ingelogd op het intranet, heeft hij automatisch toegang tot de site van zijn college of school.
+ Door gebruik te maken van het 'Goed voor Elkaar'-logo dat binnen ROC West-Brabant voor alle arbozaken gebruikt wordt, is de site direct herkenbaar.
+ De portal vormt een duurzame oplossing. Documenten worden op de site geplaatst en niet op papier verspreid.
- Diensten die binnen ROC West-Brabant zijn uitbesteed, zoals de schoonmaak, hebben veelal geen toegang tot de arbo-portal.
- De structuur en navigatie van de website vereisen continu aandacht. Naarmate de hoeveelheid informatie toeneemt, moeten structuur en navigatie daarop aangepast worden.
-
Meer weten over dit schoolvoorbeeld
-
- Tijd
De website vergt enige ontwikkeltijd. De schatting is dat daar zo'n honderd uur in gaan zitten. Het onderhouden van de website vergt ongeveer twee uur tijd per maand per school / college en eveneens twee uur tijd per maand voor het algemene gedeelte van de site.
- Kosten
ROC West-Brabant heeft geen extra kosten gemaakt voor de arbosite. Er was al intranet waaraan de arbosite is gekoppeld. De enige extra kosten bestaan uit de personeelskosten voor degene die de site onderhoudt.
- Tips
- Koppel alles wat met arbo te maken heeft aan een beeldmerk of logo en gebruik dat beeldmerk in alle communicatie-uitingen, dus ook op de website. Het draagt bij aan herkenbaarheid.
- Zorg voor een goede en heldere arbostructuur op school. Wie is waar verantwoordelijk voor als het gaat om arbozaken?
- Combineer op de website formele informatie met praktische informatie van de werkvloer. Bied medewerkers de mogelijkheid om zelf onderwerpen in het kader van arbo aan te dragen. Denk aan een verslag over een ontruimingsoefening of een fotoreportage over de inzet van Lotusslachtoffers bij een cursusmiddag voor BHV'ers.
-
Bijbehorende norm(en)
-
-
Laatst gewijzigd
-
08-02-2011
Reacties op dit schoolvoorbeeld
Heeft u een soortgelijke oplossing uitgevoerd?
Heeft u aanvullende tips of opmerkingen over de uitvoering?
Laat andere scholen hiervan leren! Geef hier uw reactie.
Uw opmerking wordt bij dit schoolvoorbeeld geplaatst.
Een reactie toevoegen aan dit schoolvoorbeeld
Uw vraag is verstuurd.
Ok
Reactie op schoolvoorbeeld: Arbowebsite brengt informatie snel en gemakkelijk naar de medewerkers
Uw reactie:
De reactie is niet ingevuld.
Verzenden
Annuleren
Uw opmerkingen en/of suggesties zijn verwerkt.
Ok